Gümüş Küpe

Som gümüş, gümüşün yüksek dereceli bir sınıflandırmasıdır ve ince mücevherler için kullanılan birkaç türden biridir. Bu metalin parlak kalitesi, değerli taşlardan yoksun olsa bile olağanüstü gümüş küpe ayarlarını yapmaya olanak sağlar. Elbette, bu küpelere taşlar eklemek sadece ışıltılarını arttırır. Parlak gümüş küpe alırken, müşteriler setin stili, değeri ve bakım gereksinimlerine dayalı bir seçim yapmalıdır.

 

Gümüş Küpe Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 

Som gümüş küpe satın almanın faydalarını tam olarak anlamak için, bu metalin hangi özelliklerinin arzu edildiğini bilmeniz gerekir. Saf gümüş, metalik atölyelerin çalışması için zor ve pratik bir seçimdir ve bu yüzden takılarda nadiren bulunur. Çoğu gümüş onu daha yumuşak bir hale getirmek için başka bir alaşım ile, genellikle bakır ile karıştırılır.

 

Som gümüş, genellikle yüksek kaliteli ve düşük dereceli gümüş arasındaki bölünme çizgisidir. Som gümüşten daha yüksek bir gümüş içeriği olan herhangi bir parça genellikle ince gümüş olarak satılır. Som gümüş saf gümüş renginde oldukça benzemektedir. Düşük dereceli gümüş tiplerinden bazıları, içerisindeki yüksek bakır miktarı nedeniyle hafif turuncu bir renkle karanlık görünür. Som gümüş çok hafiftir ve cilalama ile zenginleştirilmiş doğal parlak parlaklığa sahiptir. Metal içinde daha koyu gri tonları olan çok açık gri renktedir.

 

Gümüş küpe alırken dikkat edilecek başka bir husus da kararma mesesidir. Bazı metaller nemli koşullara maruz kaldıklarında oksidasyon gösterirler; bu da yüzeyin zedelenme olarak bilinen bir işlem sırasında kararmasına neden olur. Hem bakır hem de gümüş elementlere maruz kaldıklarında kararmaz, ancak gümüş bakırdan biraz daha yüksek dirence sahiptir. Bu, bakır içeriği yüksek olan gümüş parçaların, gümüş gibi gevrek olanlardan daha çabuk bozulduğu anlamına gelir. Sarı gümüş kuru bir yerde saklandığı ve herhangi bir birikimi gidermek için periyodik olarak cilalanması halinde, kararmanın bir sorun haline gelmesinin hiçbir sebebi yoktur.

 

Cilt sorunlarınız varsa… Şimdiye kadar gümüş küpe ya da bilezik taktıysanız ve yalnızca bu takıların bulunduğu deride yeşil bir halka ile karşı karşıya geliyorsanız o zaman düşük dereceli gümüş satın alma sorunuyla karşı karşıyasınız demektir. Bu gümüş karışımlarındaki tüm bakır içeriği insan cildi için ideal değildir, çünkü bakır bazen deriyi yeşil renge döndürecek bir reaksiyona neden olur. Som gümüş, içinde düşük miktarda bakır kullandığından cildi oldukça alaşımlı gümüşler gibi cildinizi renklendirmez.

 

Gümüş Küpeleri Nasıl Seçmeliyiz?

 

Som gümüşü diğer türlerden ayırma hususunu anladıktan sonra sıra doğru gümüş küpeleri seçmeye  geldi. Gümüş küpeler birçok farklı stile sahiptir ve bazıları diğerlerinden daha rahattır. Mesela, her gün bir çift küçük çember şeklinde gümüş küpe takılabilir. Öte yandan, resmi bir etkinliğe gidiyorsanız, değerli taşlarla zenginleştirilmiş güzel bir damla gümüş küpe seti satın almak isteyebilirsiniz. Gümüş küpelerinizi mevcut ihtiyaçlarınıza dayanarak satın alın ve bütçenizin yanı sıra stil anlayışınıza da uyan bir stil bulabilirsiniz.

 

Top Gümüş Küpeler

Gümüş top küpeler her gün kolayca takılabilecek küçük boyutlardaki küpelerdir. Son zamanlarda kulaklarını delmiş olan genç kızlar, çok hafif oldukları için top şeklindeki gümüş küpeleri tercih ediyorlar. Ağır takılardan hoşlanmayan daha yaşlı kadınlar bile bu tarz gümüş küpelerle sorun yaşamazlar. Gümüş saplı küpeler genellikle küçük bir metalik tasarıma ya da bir tek taş şeklindeki kıymetli taşlardan oluşturulmuş, gümüş renginde bir sırt desteğine sahiptir.

 

Çember Gümüş Küpeler

Bir çift minik gümüş halka küpesi, saçınızı taktığınızda şık görünebilir. Saçlarınızı daha funkyer bir tarzda giydiğinizde, bunları bir dizi büyük halka küpesi için de değiştirebilirsiniz. Çemberler, eğlenceli, sıradan küpelerdir ve çok büyük çember küpeleri işe uygun olmayabilirken küçük olanlar mükemmel şekilde otururlar. Steril gümüş halka küpeleri satın alırken, çemberlerin boyutlarının küpenin ağırlığını etkilediğini anlamalısınız. Ağır küpeler giymeye alışkın değilseniz, o zaman büyük gümüş çemberler en iyi seçenek değildir.

 

Damla Gümüş Küpeler

Damla gümüş küpeler, gümüş küpe dünyasındaki zarafetin temel taşıdır. Birkaç tane kıymetli taştan oluşan geleneksel parçaları, gümüş renklerle veya sadece tek bir taş içeren, şık ve modern bir damla gümüş küpeyi seçebilirsiniz. Değerli taşlı küpeler için gümüş, gümüş parlaklığı taşlara karşı donuk görünmemesinden dolayı iyi bir seçimdir. Aynı zamanda oldukça güçlüdür ve altından yapılmışa kıyasla çizilme olasılığı daha azdır.

 

Som Gümüş Avize Küpeler

Avize tarzı abartılı bir damla gümüş küpe görünümünde bulunur. Kulakların altına sarkan zincirleri aşırı büyük ayarlarla birlikte kullanıyorlar. Birçok avize gümüş küpe kostüm takılarının bir parçasıdır, ancak gerçek değerli taşlarla yapılmış bu Vintil parçaları ve bu kategoriye giren gümüş gibi değerli metaller bulunmaktadır. Avize  gümüş küpeleri genellikle günlük olarak takılmamaktadır. Damla gümüş küpeleri gibi, özel günler için tasarlanmışlardır, ancak resmi bir etkinlik için çok büyük olabilirler.

 

Gümüşün Faydaları

 

Gümüşün faydaları bilimsel literatürde geniş bir şekilde tartışılmaktadır. Tarihi kullanımları da belgelenmiştir ve gümüş kullanımı binlerce yıldır öteye gitmektedir. Sadece tıbbi alanda değil, sayısız başka uygulamalarda da yeni bilgiler var. Başka bir deyişle, bir çift gümüş küpe takarak hem güzel görünüp hem de bağışıklığımızı güçlendirebiliriz.

 

Takı yapmak için kullanılan gümüşün sağlık açısından çok sayıda yararı olduğunu biliyor muydunuz?

 

Peki gümüş sağlığınız için ne yapar?

Gümüş, zaman ve kültür boyunca kullanılan sayısız sağlık özelliklerine sahiptir. Gümüş, soğuk algınlığı ve grip önleme, yara iyileşmesi ve cilt bakımına yardımcı olan güçlü bir antimikrobiyal ajandır. Gümüş aynı zamanda iç ısı düzenlenmesi ve sirkülasyonunda da yardımcı olur. Doğru miktarda ve şekilde uygulandığında, gümüş aynı zamanda cep telefonlarından ve diğer elektronik cihazlardan gelen zararlı elektromanyetik radyasyona karşı koruma sağlar.

 

Gümüşün bu faydaları nasıl ortaya çıkar?

Gümüşün faydaları, elektriksel ve ısıl iletkenliğinden ortaya çıkar. Gümüş, vücut etrafında elektrik ve ısı dağıtımı yapan bir elektrik alanı üretme kabiliyetine sahiptir. Pozitif yüklü gümüş iyonlar, elektromanyetik radyasyonu vücuttan uzakta yansıtan iletken bir alan oluşturur; zira aynanın ışığı yansır. Bu alan vücudun mevcut iletkenliğini uyarır, kan dolaşımını, sıcaklık dengesini ve genel sağlık durumunu iyileştirir.

 

Bu pozitif gümüş iyonları da bakterilerin metabolik enzimler bozmak ve bunları boğmak için bakterilerin negatif yüklü oksijen reseptörlerine bağlanır.

 

Gümüş cilde temas edecek şekilde takılarla; örneğin gümüş küpe, kolye, yüzük vs. ile  doğal iletkenliği sayesinde vücut ile etkileşime girer ve herhangi potansiyel bir cilt tahrişi, dolaşım sorunu veya sıcaklık dengesizliği gibi sıkıntılarda oldukça büyük faydalar sağlayabilir. Ayrıca dışardan gümüş kıyafetler giymek de günlük mikroplara ve bakterilere, aynı zamanda elektromanyetik radyasyona karşı bir “kalkan” sağlar; ancak cilde direkt temas etmeyeceğinden bahsettiğimiz diğer kişisel faydalardan yoksundur. Bu nedenle direkt teması sağlayacak ve vücudunuza yakın duracak şekilde; örneğin gümüş küpe ya da yüzük kullanımı ile bu bahsedilen faydalara ulaşmanız mümkün olacaktır.

 

Uçakta veya seyahat sırasında gümüş takılar kullanmak ya da  giymek sizin genel konforunuza büyük katkıda bulunurken sizi temiz ve mikropsuz tutar.

 

İnsanlar gümüş taktıktan sonra nasıl hissederler?

Birçok kişi, gümüş göz maskesi taktıklarında, malzemenin soğuma özellikleri, inanılmaz derecede yumuşaklığı ve mikroplardan ve ışınlardan korumasından dolayı daha iyi uyku sağladığı bildiriliyor.

 

Gün boyunca, bilgisayarınızda veya seyahat sırasında -wifi ve elektrik çarpmalarını telafi ederken, genel sıcaklık dengesi ve dolaşımı iyileştirirken ve optimum hijyen ve bağışıklığı korumak için gümüş küpeler ya da yüzükler kullanabilirsiniz. Gümüş takılar kullandığınızda daha dengeli enerji seviyeleri ve ruh haline sahip olabilirsiniz.

 

Hangi durumlarda gümüş kullanmak size en çok fayda sağlayacaktır?

Gümüş, bağışıklık sistemi zayıf olduğunda veya vücut, seyahat, zehirli kentsel ortamlar veya aşırı mikroplara bağlı ofis alanları gibi zorlu bir ortamla karşı karşıya kaldığında en iyi faydayı sağlayacaktır. Çünkü bu tarz ortamlarda hem mikroplara hem de elektroniğe aşırı maruz kalırız, her iki etmene karşı da kendimizi korumak zorundayız.

 

Örneğin dizüstü bilgisayarınızda çalışırken gümüş eldiven giymek, bileklerinizin dizüstü elektrik alanlarına maruz kalmasını engelleyerek ve ofis soğuk algınlığının yayılmasını önleyerek konforunuzu, enerjinizi ve bağışıklığınızı önemli ölçüde artıracaktır. Dolayısıyla şık bir gümüş küpe ile hem zarafetinizi çok da pahalı olmayan yollarla tamamlarken, hem de sağlığınızı koruma yolunda da sağlam adımlar atmış olursunuz.

Gümüş Küpe” için bir yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: