Sahte Gümüş Takılara Dikkat!

Günümüzde gümüş takıların büyük kısmı internet üzerinden satın alınıyor. Bunda ekran karşısında tek tıkla yüzlerce farklı modele erişebilme kolaylığının etkisi büyük. Ancak internetten gümüş takı satın almada büyük sorunlar yaşanabiliyor. Satıcı firma hakkında bilgi sahibi olmadan düşük fiyatların cazibesiyle alınan takıların sahte çıkması ve bu taklit takıların yol açtığı sağlık sorunları bunlardan en önemlileri.

 

Sağlık üzerinde olumsuz etkisi bulunmadığı bilinen ve imitasyon takılarda yaygın olarak kullanılan maddeler vardır. Ancak bazı taklit ürünlerin üretiminde bu maddelerin yerine kullanılan zararlı kimyasalların bilinememesi, kötü taklitlerin kullanıcının sağlığı üzerinde nasıl bir etkiye neden olacağının da bilinememesine yol açmakta.

 

Ciltte kalıcı lekelere, tahriş sebebiyle açık yaralara ve bu açık yaralar sebebiyle enfeksiyona yol açma riski bulunduran bu kötü taklitlerin neredeyse tamamı, uzman olmayan bir göz tarafından saf gümüşten üretilmiş takılardan farksız görülebiliyor. Mağdur olmamak için, satın alacağınız gümüş takının orijinal olup olmadığını birkaç yöntemle anlayabilirsiniz.

 

Nasıl Anlaşılır?

 

1. Gümüşün gram fiyatına göre, takının asgari ne kadara üretilebileceğini hesaplamanız akılcı bir yöntem olacaktır. Gümüşün gram fiyatının üzerine işçilik veya vergi için eklenen fiyat farkı olmasa dahi takının ilgili fiyatla satılmasının imkansız olduğunu fark ederseniz, bu takı büyük ihtimalle orijinal değildir.

 

2. Ülkemizde 800, 900, 925, 999 ayar gümüş üretilmektedir. Takınızın üzerinde kaç ayar olduğunu belirten küçük bir damga olmalıdır. Bu damga yoksa, takı orijinal değildir.

 

3. Gümüşün özgül ağırlığı fazladır. Yani içine başka maddeler karıştırılan taklitler, orijinal bir gümüş takıya göre daha hafif olacaktır. Satın alacağınız ürünü elinize alın ve ağırlığını aynı boyutlardaki diğer ürünlerle karşılaştırın.

 

4. Orijinal gümüş takılar mutlaka kararır. Gümüş, doğası gereği bazı maddelerle etkileşim halinde olunca kararan bir maddedir. Kararmasında en büyük etken, ter ve havada bulunan kükürttür. Takınızın havayla temasını en aza indirerek, kullandıktan sonra bir bezle sildikten sonra bir kutuya koyarak kararmayı geciktirebilirsiniz. Şunu da belirtmek gerekir, bazı tenlerde kükürt oranı fazla olduğundan takı daha çabuk kararır. Paniğe kapılmanıza gerek yok, bir parlatma işleminden geçirildikten sonra yeni gibi olacaktır.

 

Sitille.com‘da bulunan tüm gümüş aksesuar çeşitlerinin ve modellerinin orijinal olduğundan, sağlığa zararlı kimyasal ve materyaller içermediğinden emin olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: