Gümüş Takıların Temizliği

Çoğumuzun sahip olduğu gümüş takıların zaman içerisinde kararıp ışıltısını kaybetmesi maalesef kaçınılmaz bir durum. Peki, gümüş takılarımızı kendi evimizde temizleyip aldığımız günkü haline döndürmemizin bir yolu yok mu? Elbette var!

Günlük hayatımızda en sık kullandığımız takılar çoğunlukla gümüş küpe, yüzük, kolyeler oluyor. Dolayısıyla en çabuk yıpranan, en çabuk kararan ve ışıltısını kaybeden takılarımız da onlar oluyor. Takılarımızı her karardığında gümüşçüye götürüp temizletmek yerine evde uygulayacağınız pratik yöntemlerle temizleyip parlatmak daha uygun bir yol olabilir.

Gümüş Takıların Temizliği

Öncelikle, hava ve ten ile temas ettikçe gümüş doğal olarak kararır. Takılarımızın hava ve tenimiz ile temasını kesmek de pek mümkün değil. Kararmayı azaltmak için ise, takıları kullandıktan sonra kutularında saklayıp havayla temasını kesmek gerekiyor.

Haftada Bir Silme

Gümüş takıların temizliği için ilk yol, takıların yumuşak bir bezle haftada bir temizlenmesi. Takılarımızı düzenli bir şekilde kısa zamanlar ayırarak koruyabileceğimiz bu yöntem, elbette biraz özen istiyor.

Amonyak İle Yıkama

Evde takı temizleme yöntemlerinden biri de takıyı amonyak ile yıkamaktır. Bunun için öncelikle bir miktar amonyağı sıcak suda karıştırın ve takınızı amonyaklı suyun içerisinde 5-10 dakika bekletin. Daha sonra bir diş fırçası ile fırçalayın. Bu işlem, takıların üzerindeki kararmayı giderecektir.

Karbonat ve Limonlu Su

Evinizde uygulayabileceğiniz pratik yollardan biri de, takınızı içine karbonat ve limon karıştırılmış ılık suda bekletmek ve ardından kuru bir bezle silmektir. 10-15 dakika boyunca karbonatlı limonlu suda beklettiğiniz takınız, kuru bir bezle güzelce silindikten sonra eski ışıltısına kavuşacak.

Silgi ile Temizleme

Çok yaygın ve etkili olmamakla birlikte, kullanılan yöntemlerden biri de takıları defter silgisiyle silmektir. Takılarınızın kararan yerlerini bu yolla geçici olarak parlatabilirsiniz. Ancak pek tavsiye etmediğimiz bu yöntem, kalıcı sonuç vermeyecektir. Bu sebeple zorda kalmadıkça denemenizi tavsiye etmeyiz.

Gümüş takı severlerin görmeden geçmemesi gereken 2017’nin trend takı modelleri için tıklayın.

Mutlu alışverişler!

Gümüş Takıların Temizliği” için bir yanıt

Add yours

  1. Araşatırmalarınız ve yazılarınız için teşekkürler, sayenizde gümüş takılarımı ilk günkü parlaklığına kavuşturdum…

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: