Nişan Yüzüğü Hangi Parmağa Alyans Hangi Parmağa?

Nişan Yüzüğü

Evliliğe bir adım kala nişanda “Nişan yüzüğü hangi parmağa takılır” diye mi düşünüyorsunuz? Özel günlerin simgesi olarak parmakta taşınan söz, nişan, evlilik yüzüklerinin anlamlarını sizler için sıraladık.

Yazın gelmesiyle düğün sezonu açıldı. Birçok kişi hayatlarını birleştiriyor ya da bu niyetle sözleniyor, nişanlanıyor. Nişanlanan çiftler Türk geleneğine göre nişanlı olduklarını göstermek adına yüzük takarlar. Ancak aslında nişan yüzüğü iki kişinin kalplerinin bir olmasının ve birbirlerine verdikleri değerin sembolleşmesidir.

Geleneksel olarak nişan yüzüğü sağ elin yüzük parmağına takılır. Tek taş yüzük de alınmışsa bile günlük hayatta tek taş yüzük yerine nişan yüzüğü takılması yaygın olandır. Çiftler birlikteliklerini evlilik ile taçlandırıldığı zaman ise yüzük sağ elden sol ele geçer.

Nişan yüzüğü seçiminde çiftler elbette beraber karar vererek tarzlarına uygun modelleri tercih etmeli. Nişan yüzüklerinde çiftler gösterişten uzak olması ve henüz evlilikten önceki aşamada bulunmaları sebebiyle altın yerine gümüş alyans takmayı tercih ederler. En güzel nişan yüzükleri ve gümüş alyans modellerine Sitille’den ulaşabilirsiniz.

Evlilik Yüzüğü

Bir hayatı beraber geçirmek için birbirine söz vermiş evli çiftlerin parmaklarını süsleyen evlilik yüzüğü (alyans) ile ilgili mühim bir soru, alyansın hangi parmağa takıldığı sorusudur. Uzun bir tarihi olan alyans takma geleneğinin nasıl değiştiğine beraber bakalım öyleyse.

İlk yüzük ne zaman yapıldı bilinmese de insanların bu halkayı kullanmaya başladıktan sonra ona derin anlamlar yüklemesi uzun sürmemiş. Zamanla evlilik yüzüğüne dönüşen bu halkaların kullanımının ilk olarak M.Ö. 2800 civarında, Eski Mısırlılar’da başladığı bilinmekte.

Eski Mısır kültüründe daire ve halka, başlangıç ve bitiş noktalarının olmaması ile sonsuzluğu temsil ediyordu. Bu anlayış Mısırlıların ardından Yunanlar ve Romalılara geçecek ve bu gelenek yüzyıllar sonra iyice yaygınlaşacaktır. O döneme yönelik yapılan kazılarda çok sayıda ve farklı farklı evlilik yüzükleri bulunmuştur.

Evlilik yüzüğü her yerde sol elin yüzük parmağına takılmakta. Peki, 10 parmak arasından neden bu parmak? Tarih boyunca dinlerde ve mitlerde sol elle yapılan eylemler kötülenmişken neden yüzük parmağı sola takıldı?

Sorunun cevabı ilginç: aslında yüzük uzun bir süre boyunca hep sağ parmağa takılıyordu, ta ki 1549‘da Thomas Cranmer adlı İngiliz bir Protestan reformcun bu geleneğe son verene kadar. Çiftlere yüzlerce yıllık tabuyu yıkarak evlilik yüzüklerini sol elin dördüncü parmağına takmalarını söyledi ve çok geçmeden kıtadaki insanlar tarafından böyle yapılmaya başlandı. Cranmer’ın bunu neden yaptığı ve insanların neden bunu benimsediği bilinmez ama evlilik yüzüğü bizim geleneğimizde de, bütün dünyada da sol ele takılmaya devam ediyor.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: